Szlak Młodej Polski – wycieczka historyczna
Trasa: Oświęcim – Kraków
Czas: 3 dni
Wiek: Gimnazjum, Szkoły Ponadgimnazjalne
Możliwość realizacji: wiosna, jesień
PROGRAM RAMOWY
DZIEŃ I
(obiad + kolacja)
Wyjazd do Oświęcimia
Auschwitz I – Zwiedzanie terenu obozu macierzystego –
Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
Warsztaty, prelekcje lub prezentacje multimedialne – Każdy warsztat rozpoczyna się wprowadzeniem w daną tematykę zajęć, zasadniczą jego częścią jest praca w grupach (analiza i interpretacja dokumentów, fotografii i tekstów źródłowych), referowanie przydzielonych zagadnień przez uczestników oraz podsumowująca dyskusja. Prelekcje dotyczą zagadnień związanych z systemem dokumentacji obozowej, jak również sztuki tworzonej w obozie. Prezentowane są wybrane archiwa i dzieła sztuki a także filmy dokumentalne , etiudy filmowe i fragmenty filmów fabularnych. Prezentacje multimedialne ukazują sylwetki więźniów i ich losy, a także wybrane aspekty funkcjonowania obozu. W prezentacjach przedstawiane są dokumenty archiwalne, zdjęcia oraz przedmioty i obiekty poobozowe. Zajęcia kończą się podsumowaniem i dyskusją.
Auschwitz II- Birkenau
W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.
Film dokumentalny przedstawiający pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu – opcjonalnie
Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu (okolice Krakowa), kolacja
DZIEŃ II
(śniadanie + suchy prowiant + obiadokolacja)
Przejazd do Krakowa – zwiedzanie miasta z przewodnikiem Szlakiem Młodej Polski: Muzeum Wyspiańskiego – lekcja muzealna dot. Młodej Polski np. „Artysta Młodej Polski”, Pl. Matejki, Barbakan, Teatr Słowackiego, Jama Michalika, Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius (wirydarz), Kościół Franciszkanów, Wzgórze Wawelskie (Katedra, Dzwon Zygmunta), dzielnica Żydowska, Kazimierz
Powrót do hotelu, obiadokolacja, możliwość zorganizowania dyskoteki (prosimy o zabranie własnych nośników z muzyką)
DZIEŃ III
(śniadanie + suchy prowiant, możliwość zamówienia obiadu)
Przejazd do Krakowa
Muzeum Narodowe – lekcja muzealna o Młodej Polsce (malarstwo, literatura, rzeźba, witraże)
Muzeum Młodej Polski w Bronowicach
LUB
Dom Józefa Mehoffera – lekcja muzealna: Kultura i obyczaje Młodej Polski
Powrót pod szkołę w godzinach wieczornych
CENA
Liczba uczestników |
24-29 |
30-35 |
36-40 |
41-45 |
Powyżej 45 |
Cena / os |
565zł |
539zł |
519zł |
499zł |
479zł |
1 Opiekun na 15 dzieci GRATIS. Możliwość zamówienia obiadu w dniu powrotu: 20zł/os |
CENA ZAWIERA:
- Zakwaterowanie, wyżywienie
- Bilety wstępu, realizację programu
- Bezpłatne miejsca dla opiekunów
- Opiekę pilota oraz instruktorów, przewodników
- Transport autokarem klasy turystycznej
- Ubezpieczenie NNW
- Podatek VAT
INFORMACJE DODATKOWE:
Co zabrać ze sobą:potrzebne będzie wygodne ubranie i buty oraz małe plecaki na podręczne rzeczy.
Modyfikacja programu: program wycieczki jest ramowy, kolejność realizacji poszczególnych atrakcji może ulec zmianie. Program można dowolnie zmienić i dopasować do oczekiwań grupy. Możemy przygotować wersję skróconą lub wydłużoną. Masz pomysł na własną wycieczkę? Poinformuj nas, na pewno ją zrealizujemy!
Opiekun grupy: towarzyszy grupie przez cały czas trwania wyjazdu. Jego zadaniem jest opieka nad grupą, koordynacja programu, załatwianie wszystkich spraw organizacyjnych związanych z pobytem.
Szybki i przyjazny sposób załatwiania formalności: przyjeżdżamy do szkoły w celu omówienia szczegółów wyjazdu i skompletowania potrzebnych dokumentów
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
REZERWACJA
Tel. 519 527 171, 504 179 348