Uroki bursztynowego wybrzeża
Trasa: Mierzeja Wiślana – Trójmiasto
Czas: 3 dni
Wiek: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Szkoły Ponadgimnazjalne
Możliwość realizacji: jesień – wiosna
MIERZEJA WIŚLANA – została uformowana przez morskie fale i wiatr, które przez wieki cierpliwie nanosiły w to miejsce piach. Mierzeja zachwyca nas bogactwem dzikiej przyrody, szerokimi i czystymi plażami i rezerwatami. Można tam podziwiać wydmy, lasy, ptaki chronionych gatunków: kormorany, łabędzie, czaple. Nazywana jest również Wybrzeżem Bursztynowym. Legenda mówi, że gdzieś w tych okolicach jest ukryta Bursztynowa Komnata. Kto wie, może natrafimy na jej ślad?
Po odszukaniu Bursztynowej Komnaty, wybierzemy się z wizytą do TRÓJMIASTA. Fontanna Neptuna oraz położony w sercu starego portu Żuraw to symbole Gdańska, uznawanego za jedno z najpiękniejszych polskich miast. To miasto wolności, której niepowtarzalny klimat czuć wśród Kamieniczek Starego Miasta, pomiędzy stoczniowymi dźwigami a także na piaszczystych plażach. Najdłuższe molo w Europie oczywiście znajduje się w Sopocie, który co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Poczujemy tu niepowtarzalny klimat jaki nadają miastu secesyjne kamieniczki, wille otoczone zielenią, zabytkowe parki a także Monciak, czyli jeden z najdłuższych deptaków w Polsce. Nie może nas również nie być w „mieście z morza i marzeń”. Ciekawe położenie, słynny klif orłowski, najdłuższa nadmorska promenada zwana Bulwarem, Skwer Kościuszki z zabytkowymi statkami i przystań jachtowa z lasem masztów – to wszystko czeka na nas w Gdyni.
PROGRAM RAMOWY
DZIEŃ I
(obiad + kolacja)
zbiórka pod szkołą, wyjazd, przyjazd na Mierzeję Wiślaną, do wyboru jedna z dwóch propozycji:
Zajęcia edukacyjne w Muzeum Zalewu Wiślanego – tutaj spędzimy aktywnie i twórczo czas podczas zajęć muzealnych. Będą prezentacje multimedialne, filmyoraz eksponaty muzealne. Będą również gry i karty zadań, a więc żadnej nudy! Oto niektóre z tematów: „Było sobie drewno” – nauczymy się rozpoznawać podstawowe gatunki drewna, poznamy różne metody jego konserwacji oraz datowania wieku zabytków. „Dlaczego woda jest mokra?” – zamienimy się w prawdziwych naukowców i przeprowadzimy eksperymenty dzięki którym poznamy takie zjawiska jak: dyfuzja i adhezja. „Tam gdzie dowodzi kapitan” – rozwiążemy ciekawe zadania i poszerzymy swoją wiedzę z dziedziny żeglugi morskiej. „Wszyscy do szalup” – dowiemy się jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych na morzu. „Przemytnicy kontra celnicy” to niecodzienne zajęcia odbywające się we wnętrzach „Sołdka” – pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w Polsce po II Wojnie światowej
LUB
Zajęcia przyrodnicze w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana – w programie do wyboru cztery ścieżki dydaktyczne: Rezerwat „Mewia Łacha” – wzdłuż ścieżki usytuowane są tablice tematyczne dotyczące historii powstania rezerwatu, a przede wszystkim prezentujących jego walory przyrodnicze. Ścieżka przebiega w okolicy malowniczego jeziora śródleśnego oraz przy drodze do plaży. Rezerwat „Kąty Rybackie” – będziemy podglądać kormorany, ponieważ rezerwat został utworzony w celu zachowania i ochrony naturalnego miejsca lęgowego kormorana czarnego. Obecnie jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce i jedna z większych w Europie. Czy wiecie że rezerwat w Kątach Rybackich jest jedną z większych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju?
Po obiedzie Warsztaty bursztynnicze lub gra terenowa „Poszukiwacze bursztynowych skarbów”- zamienimy się w poszukiwaczy Bursztynowej Komnaty. Dowiemy się czym dokładnie jest bursztyn, skąd pochodzi, zobaczymy największe okazy. Poznamy jego właściwości fizyczne i chemiczne bursztynu, zobaczymy pokaz topienia bursztynu oraz weźmiemy udział w warsztatach polegających na szlifowaniu bursztynu. Drugą opcją jest gra terenowa „Poszukiwacze bursztynowych skarbów” – gra jest organizowana w lesie i na plaży. Polega na poszukiwaniu za pomocą lokalizatorów gps i wykrywaczy metali ukrytych skarbów bursztynowych. Każda drużyna znalezione skarby zabiera ze sobą.
*Możliwość zorganizowania nocnego zbierania bursztynu, po godzinie 22:00 (zajęcia dodatkowo płatne)
DZIEŃ II
(śniadanie + suchy prowiant + obiadokolacja)
Wyjazd na całodzienną wycieczkę do Trójmiasta, zwiedzanie z przewodnikiem, przykładowy program: GDAŃSK: Główne Miasto, Brama Wyżynna, która dawniej była głównym wjazdem do miasta, miały tu miejsce wielokrotnie wystawne ceremonie powitania polskich monarchów odwiedzających miasto. Katownia i Wieża Więzienna – od niedawna siedziba Muzeum bursztynu, dawniej była to siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką. Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota Brama – ślad najświetniejszego okresu w dziejach sztuki gdańskiej. Dom Uphagena, przypomina o dawnej świetności Gdańska, niegdyś jedna z wielu kamienic mieszczańskich, dziś jedyna której próg można przekroczyć aby obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku. Ratusz – obecnie główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Fontanna Neptuna – symbol Gdańska, to tutaj zrobimy najciekawsze zdjęcia. Złota Kamienica – jeden z najpiękniejszych gdańskich budynków, wzniesiona dla bogatego kupca i jego żony. Zielona Brama – zbudowana z przeznaczeniem na siedzibę władców polskich, Zielony Most, Długie Pobrzeże nad Motławą z zabytkami: Wyspa Spichrzów, Brama Chlebnicka, Dom Anielski, Ołowianka, Spichlerz Królewski, Muzeum Morskie „Sołdek”, Żuraw. Dalej ul. Mariacka i jej zabytki: OLIWA – przejazd koło domu Wałęsy do Oliwy: Katedra Oliwska z Wielkimi Organami, spacer przez park pocysterski i ogród botaniczny. SOPOT: Przejazd do Sopotu i zwiedzanie Molo – wizytówki Sopotu, najdłuższy drewniany pomost w Europie. Spacer ul. Bohaterów Monte Cassino, Krzywy Domek – przy słynnym sopockim „Monciaku” znajduje się budynek, który swoim charakterem nawiązuje do bajkowych rysunków. GDYNIA: Akademia Morska, Akwarium Gdyńskie – niezwykłe miejsce w którym spotkamy się z mieszkańcami podwodnego świata. Dar Pomorza (zewn) – jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, statek – muzeum który stał się pomnikiem i symbolem tradycji i dążeń morskich Polaków. ORP Błyskawica (zewn) – jeden z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie, muzeum w którym oprócz uzbrojenia poznać można tradycje polskiej marynarki wojennej.
Wieczorem ognisko oraz dyskoteka (zabierzcie ze sobą płyty z muzyką!)
DZIEŃ III
(śniadanie + suchy prowiant, możliwość zamówienia obiadu)
Wykwaterowanie, przejazd do Aquaparku w Sopocie –baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie, jedyna w Polsce dzika rzeka, jacuzzi – to atrakcje które czekają na nas podczas kilkugodzinnej zabawy w Sopockim Aquaparku. Po tak wielu wrażeniach przyda się nam dobra zabawa na zakończenie naszej wyprawy
Powrót na miejsce zbiórki w późnych godzinach wieczornych.
CENA
Liczba uczestników |
24-29 |
30-35 |
36-40 |
41-45 |
Powyżej 45 |
Cena / os |
560zł |
535zł |
515zł |
495zł |
475zł |
1 Opiekun na 15 dzieci GRATIS. Możliwość zamówienia obiadu w Sopocie: 20zł/os |
CENA ZAWIERA:
- Zakwaterowanie, wyżywienie
- Bilety wstępu, realizacja programu
- Bezpłatne miejsca dla opiekunów
- Opiekę pilota oraz instruktorów i przewodników
- Transport autokarem klasy turystycznej
- Ubezpieczenie NNW
- Podatek VAT
INFORMACJE DODATKOWE:
W przypadku grup większych niż 50 osób oraz mniejszych niż 24 osoby, ceny kalkulujemy indywidualnie
Co zabrać ze sobą:potrzebne będzie wygodne ubranie i buty oraz małe plecaki na podręczne rzeczy.
Zakwaterowanie: ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, hotele
Modyfikacja programu:program wycieczki jest ramowy, kolejność realizacji poszczególnych atrakcji może ulec zmianie. Program można dowolnie zmienić i dopasować do oczekiwań grupy. Możemy przygotować wersję skróconą lub wydłużoną. Masz pomysł na własną wycieczkę? Poinformuj nas, na pewno ją zrealizujemy!
Opiekun grupy: towarzyszy grupie przez cały czas trwania wyjazdu. Jego zadaniem jest opieka nad grupą, koordynacja programu, załatwianie wszystkich spraw organizacyjnych związanych z pobytem.
Szybki i przyjazny sposób załatwiania formalności: przyjeżdżamy do szkoły w celu omówienia szczegółów wyjazdu i skompletowania potrzebnych dokumentów
Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego
KONTAKT
Tel. 519 527 171, 504 179 348